Sylwester na Lubogoszczy - 31 grudnia 2011 roku - 1 stycznia 2012 roku
ODKRYJ BESKID WYSPOWY ZIMĄ. Hejnał mariacki obwieścił nowy, 2011 rok na Lubogoszczy. W niebo strzeliły szampany, a życzenia składano sobie wśród uroczo oszronionych świerków.
Widok z "góry rozległy i cudny ? z pomocą perspektywy ujrzałem nawet krakowskie wieżyce" ? relacjonował archeolog, profesor UJ Józef Łepkowski, który w 1851 r., "dzięki góralskiemu wychowaniu swego konia", wyjechał na szczyt.
Jest takie miejsce w Polsce, gdzie przyroda niemal dzień w dzień daje niepowtarzalny spektakl. To Beskid Wyspowy. Pomiędzy tutejszymi szczytami ciągną się cieniste doliny i głębokie przełęcze, w których często zalega mgła. Wierzchołki gór wyglądają w niej jak wyspy na bezkresnym morzu.
Posłuchaj audycji Polskiego Radia.
Akcję "Odkrywanie Beskidu Wyspowego" zakończył I Festiwal Zespołów Regionalnych
11 261 metrów ? na taką wysokość ponad poziom morza wspięli się wszyscy, którzy wzięli udział w dwunastu wyprawach z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy". ? Pokonali więc... Mount Everest!
I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka" Dobra 18 września 2011 roku Organizator : Gmina Dobra i GOK 18 września 2011 roku amfiteatr w Parku im. Małachowskich w Dobrej rozbrzmiewał piękną muzyką, pieśniami i tańcami uczestników I Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkóweczka".
Na czarny szlak z Rabki ? Zdroju do Mszany Dolnej turyści po raz pierwszy wyruszyli w niedzielę.
ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2011
Rabka-Zdrój Park Zdrojowy / zbiórka / - Polczakówka - Grzebień - Góra Potaczkowa - Góra Adamczykowa - Mszana Dolna Park Miejski
organizator Gmina Niedźwiedź, PTTT Rabka
Wejście na Potaczkową (746m n.p.m.) to nasza ostatnia niedzielna wyprawa z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy". Wędrówka zostanie połączona z uroczystym otwarciem nowego szlaku turystycznego, wiodącego z Rabki ? Zdroju do Mszany Dolnej.
Mogielicę w niedzielę zdobyło ponad 2000 osób. Większość z nich wyruszyła z Przełęczy Rydza ? Śmigłego, by zielonym szlakiem dotrzeć na wierzchołek królowej Beskidu Wyspowego.
Płanetnicy, czarty, utopce ? Lubogoszcz miała być ich domem. Tak przynajmniej twierdzili dawni Zagórzanie.
W górach łąckich złoto żywcem z ziemi się dobywa. Tam też wznoszą się piękne Gorcze, zakończone Mogilicą, widną z Krakowa
Mszana Dolna Park Miejski / zbiórka / szlak zielony - Lubogoszcz - Baza Lubogoszcz szlak czarny - Mszana Dolna Szlak czerwony
organizator Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej
Chyszówki Przełęcz Rydza Śmigłego / zbiórka / szlak zielony - Mogielica Polana Stumorgi - Przełęcz Słopnicka szlak zielony
organizator Gmina Słopnice
Łososina Górna / zbiórka przystanek PKS / szlak zielony - Dzielec - Groń - Sałasz - Łysa Góra - Miejska Góra - Limanowa szlak niebieski
organizator Miasto Limanowa i Gmina Limanowa
Na Kostrzę piechurzy wychodzili w niedzielę wieloma ścieżkami ? najwięcej szlakiem zielonym z Podłopienia.
Łopień był łaskawy dla piechurów, którzy w minioną niedzielę dzielnie wspinali się na jego szczyt.
Czy na Łopieniu jest złoto? Są tacy, którzy twierdzą, że jest. Czy ktoś go znalazł? O tym nic nie wiadomo.
Kostrza to jedna z najpiękniejszych "wysp", szczególnie jest to widoczne, gdy mgły ścielą się w otaczających ją dolinach, a niebo kłuje tylko jej charakterystyczny wierzchołek, porośnięty pięknym bukowym lasem. Czasami szczyt bywa zwany także "Piwniczyskiem".
Podłopień / zbiórka przystanek PKS / szlak zielony - Kostrza - Jodłownik szlak zielony
organizator Gmina Jodłownik
Dobra Urząd Gminy /zbiórka / szlak zielony - Łopień Hala Jaworze - Tymbark
organizator Gmina Dobra i Gmina Tymbark
Szczebel nie zamierzał łatwo się poddać. Przeciwko turystom "wystawił" zacinający deszcz, wiatr i śliskie ścieżki.
Dlaczego na Szczebel ? ? Bo to piękny szczyt, malowniczo wznoszący się nad głęboką doliną Raby. Jego wschodnie i północne stoki są strome, a porasta je piękny las bukowy ? mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".
Lubień Gimnazjum / zbiórka / szlak czarny - Szczebel - Glisne szlak zielony
organizator Gmina Lubień
Wiśniowa Urząd Gminy / zbiórka / szlak zielony - Ciecień - szlak niebieski Księża Góra - Grodzisko - Poznachowice Górne szlak niebieski
- organizator Gmina Wiśniowa i Gmina Raciechowice
"Na Budaszowie", "Wierchy" i "Nad Stambrukiem" ? to trzy malownicze wierzchołki Śnieżnicy, jednej z najbardziej charakterystycznych gór Beskidu Wyspowego.
Organizatorzy: Koło Pszczelarzy W Mszanie Dolnej, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Kasina Wielka
Wniedzielnej wędrówce na Jasień słońce piechurów nie opuszczało. Długi ich wąż malowniczo wił się na zielonym szlaku ze Szczawy Białe.
Przy pięknej słonecznej pogodzie ponad 1000 turystow wędrowało szlakiem zielonym ze Szczawy Białe przez Polanę Waly na Jasień.
Organizator Gmina Kamienica
Matka natura nie rozpieszczała wędrowców, którzy w minioną niedzielę wybrali się na Ćwilin. ? Mimo deszczu i silnego wiatru zdobyło go ponad 500 piechurów ? mówi Czesław Szynalik, organizator akcji ?Odkryj Beskid Wyspowy?, podkreślając wielki hart ducha, tych, którzy wspięli się na szczyt.
Na Ćwilinie miał narodzić się... Beskid Wyspowy
Organizatorzy Gmina Dobra, która w tym roku obchodzi jubileusz 650 lecia istnienia zadbała o atrakcyjny program wędrówki na Ćwilin.
Jasień w Beskidzie Wyspowym ustępuje tylko Mogielicy i Ćwilinowi. Wypiętrza się malowniczo ? ponad głęboko wciętymi dolinami Mszanki i Kamienicy ? na 1062 m n.p.m. ? To trzecia beskidzka ?wyspa?, jeśli chodzi o wysokość, i trzeci szczyt, którego tajemnice będziemy poznawać ? podkreśla Czesław Szynalik, organizator akcji ?Odkryj Beskid Wyspowy?.
Na Luboń Wielki weszło w niedzielę ponad 800 osób ? mówi zadowolony Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".
Już od 26 czerwca beskidzkie gminy zapraszają na wędrówki, występy, jarmarki, konkursy
W niedzielnej wędrówce 26 czerwca 2011 roku na Lubon Wielki otwierającej drugą edycję akcji "Odkryj Beskid Wyspowy uczestniczyło ponad 800 turystów z Polski i z zagranicy.
przyroda, interesująca flora i fauna, sporo szlaków, trasy rowerowe i konne, łatwy dojazd i tanie Beskid Wyspowy. Na odkrywanie jego tajemnic zapraszają: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Rabka-Zdrój, Raciechowice, Słopnice, Tymbark, Wiśniowa, czyli Forum Gmin Beskidu Turystyki Górskiej PTTK i "Dziennik Polski"!
Urocze góry, malownicze widoki, nieskażona noclegi - tym wszystkim może pochwalić się Limanowa (miasto i gmina), Lubień, Wyspowego, a także Centralny Ośrodek
W każdą niedzielę od 26 czerwca do 11 września 2011 roku o godzinie 9.00, bez względu na pogodę, odbywać się będą imprezy pod nazwą ?Odkryj Beskid Wyspowy? organizowane przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz COTG PTTK.
To jedno z najbardziej niedocenianych przez turystów masowych, pasmo górskie w Polsce. Zachwyca nawet najbardziej rozsmakowanych w górskich wędrówkach piechurów.
Czytaj więcej na portalu interia.pl
Mogielica, Ćwilin, Jasień, Luboń Wielki, Śnieżnica - te najwyższe, a zarazem kultowe wręcz szczyty Beskidu Wyspowego sięgają niewiele ponad tysiąc metrów nad poziom morza, lecz wędrówka w celu ich zdobycia bywa dość męcząca. Schronisko na Luboniu Wielkim powstało w czynie społecznym na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia i szczęśliwie przetrwało do dziś. Ocalało od pożogi może dlatego, że sam ksiądz dał drzewo na budowę schroniska, a może dzięki zapobiegliwości gospodyni Kaleciakowej, która potrafiła przekonać Niemców, żeby jej dachu nad głową nie palili.
Posłuchaj audycji
Beskid Wyspowy to jedno z najpiękniejszych polskich pasm górskich. Dlaczego zwą go wyspowym? Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie, gdy poranne mgły ścielą się jeszcze w dolinach.
LATO W BESKIDZIE WYSPOWYM Kalendarz imprez na 2011 roku
- wieś letniskowa licząca ok. 1120 mieszkańców, pięknie położona w sercu Beskidu Wyspowego, u stóp najwyższych jego szczytów: Mogielicy, Łopienia i Ćwilina. Leży w górnym biegu Łososiny, nazywanej tu Jurkówką.
- wieś gminna (ok. 1140 mieszkańców), leżąca u zbiegu potoków Owsianka i Tarnawka, w niewielkiej, malowniczej kotlince u podnóża Kostrzy i Świnnej Góry.
- najbardziej na południe wysunięta miejscowość Beskidu Wyspowego, na pograniczu z Beskidem Sądeckim.
- niewielka wioska (530 mieszkańców) u podnóża Sałasza, rozciągnięta w głębokiej dolinie jednego z bocznych dopływów Łososiny.
? rozległa i ludna wieś gminna, położona we wschodniej części Beskidu Wyspowego, na pograniczu z Pogórzem Wiśnickim.
- niewielka wioska należąca do gminy Dobra, położona przy przełęczy (660 m) o tej samej nazwie, rozdzielającej stoki Ćwilina i Śnieżnicy.
- niewielka wioska (318 mieszkańców) składająca się osiedli luźno rozrzuconych na przełęczy o tej samej nazwie i w obniżeniu pomiędzy Luboniem Wielkim a Szczeblem, Okrągłą i Małą Górą.
- wieś o charakterze letniskowym, licząca ok. 3150 mieszkańców, malowniczo położona nad górną Łososiną, w centralnej części Beskidu Wyspowego.
? rozległa wieś (ok. 800 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego rozciągnięta wzdłuż potoku Gajdoszowiec (dolny odcinek jest nazywany Gostwiczanką), w otoczeniu zalesionych wzniesień Piekła (660 m), Chełmku (484 m) i Zagórowa (599 m).
? wieś w gminie Raciechowice, licząca ok. 840 mieszkańców, położona w dolinie Krzyworzeki u stóp Grodziska i malowniczych wzniesień Pogórza Wielickiego.
- duża wieś we wschodniej części Beskidu Wyspowego, malowniczo położona w ?Dolinie Kwitnącej Jabłoni?.
- malowniczo położona wieś u podnóża Mogielicy i Łopienia, w pobliżu przełęczy (700 m) o tej samej nazwie, liczy ok. 650 mieszkańców.
? wieś w szerokiej dolinie Smolnika, u podnóża południowych zboczy Pasma Łososińskiego.
? niewielka wieś (ok. 400 mieszkańców) malowniczo położona na wschodnim krańcu Beskidu Wyspowego.
- duża wieś w dolinie Dunajca przy drodze krajowej nr 28, w bliskim sąsiedztwie Nowego Sącza. Liczy ponad 2600 mieszkańców, jest siedzibą dużej gminy podmiejskiej, obejmującej 27 wsi na terenie Pogórza Rożnowskiego i wschodniej części Beskidu Wyspowego.
- wieś w dolinie Raby, leżąca u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, liczy ponad 1500 mieszkańców, stanowi jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych południowej Polski.
Rozległa wieś (2150 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego, malowniczo położona w "Dolinie Kwitnącej Jabłoni".
przysiółek Szczawy w dolinie Kamienicy, u podnóża Jasienia i Wielkiego Wierchu.
Potężna ławica piaskowca ciężkowickiego znajdująca się na granicy wsi Smykań i Szczyrzyc.
Piękny, widokowy szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego.
Wyniosły szczyt pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową, stanowiący zwieńczenie długiego grzbietu, rozdzielającego głębokie doliny Stradomki i Krzyworzeki.
Szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, którego gęsto zalesiony grzbiet ciągnie się od przełęczy Słopnickiej do przełęczy Ostra (800 m).
Grzbiet w płn-zach. części Paśmie Łysiny, opadający ku dolinie Raby w kierunku Stróży i myślenickiego Zarabia.
Piękny, zalesiony szczyt wznoszący się stromymi stokami nad Dunajcem.
Od miesiecy odkrywaja uroki Beskidu Wyspowego. To, jak mówia, ich sposób na aktywny wypoczynek. 124 kilomet ry tras pokonało juz 7900 osób. Jutro kolejna grupa wybiera sie na Lubon Wielki ? pisze i zaprasza Paulina Janowiec ? Kapłon
Zdobycie Lubonia Wielkiego zwieńczyło zimową akcję ?Odkryj Beskid Wyspowy. ? Nasze wędrówki udowodniły, że po Beskidzie Wyspowym można wędrować bezpiecznie przez cały rok ? podkreśla Czesław Szynalik, inicjator tej niezwykłej akcji.
Rabka Zaryte /Polczakówka/ godz. 9.00 bez szlaku ? Luboń Wielki Rabka Zaryte /Polczakówka/
Czytaj więcej |
Zobacz galerię
Wilczyce /Osiedle Pietrzki Tablica Drogi Różańcowej/ godz. 9.00 bez szlaku / Ćwilin - Wilczyce /Osiedle Pietrzki/ Czytaj więcej | Zobacz galerię
Na jutro zapowiada się słoneczna pogoda ? twierdzi Czesław Szynalik
31 grudnia 2010 r. o godz. 20 z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej wyruszyło ponad 200 turystów. Szli na Lubogoszcz, by przywitać tam... Nowy Rok. - To była niesamowita wędrówka. Towarzyszył nam tylko odgłos skrzypiącego śniegu - wspomina jeden z uczestników.