Jabłoniec (624 m)

Niewielki szczyt na południe od Limanowej, stanowiący kulminację grzbietu, ciągnącego się pomiędzy dolinami Słomki, Jabłonieckiego Potoku i potoku Mordarka. Znajduje się tu jeden z najciekawszych cmentarzy żołnierskich z I wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego.
Cmentarz wojenny nr 368 na zachodnim zboczu Jabłońca, wedle koncepcji Gustawa Ludwiga miał być reprezentacyjną nekropolią X limanowskiego okręgu cmentarnego. Nie szczędzono zatem sił i środków na jego godne zaprojektowanie i wykończenie. Do tego miejsca miały po wojnie przybywać patriotyczne pielgrzymki z całej monarchii, tutaj też zamierzano organizować rocznicowe uroczystości i parady wojskowe. Kompleks składa się z dwóch zasadniczych części. Na południe od drogi znajduje się miejsce pochówku żołnierzy z pierwszej wojny i kaplica-mauzoleum na cześć pułkownika Othmara Muhra. Pochowano tu ponad 400 żołnierzy różnych nacji (najwięcej Rosjan). Po przeciwnej stronie wybudowano duży, kamienny taras widokowy (niegdyś był znakomicie widoczny z centrum Limanowej), na którym pochowano żołnierzy Armii Radzieckiej, ekshumowanych w 1948 r. z okolic Limanowej. Obok cmentarza można jeszcze zobaczyć smukły, iglicowy postument, wybudowany na miejscu śmierci hrabiego Leonarda von Thun und Hohenstein. Z okolic cmentarza rozciągają się wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy i Sądecki.
 

 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy