Krzystonów (1012 m)

Zalesiony szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego. Jego długi grzbiet rozciąga się od Jasienia do przełęczy Przysłopek pod Mogielicą. Wschodnie stoki opływa burzliwa Kamienica, ze zboczy zachodnich wypływa Półrzeczka, która jest źródliskowym potokiem Łososiny. Krzystonów ma dwie kulminacje - wyższą zachodnią, (1012 m, z polaną Duży Krzystonów)) i nieco niższą wschodnią, tzw. Mały Krzystonów (984 m, z polanką Broda). Przechodzi tędy żółty szlak turystyczny z Jasienia na Mogielicę. Wędrując nim można zobaczyć ślady niewielkiego osuwiska, znajdującego się przy grzbiecie głównym, ok. 250 m od szczytu, w kierunku północno-wschodnim. Na zboczu zachodnim znajduje się osiedle góralskie Palenica (jedno z najwyżej położonych w Beskidzie Wyspowym) oraz widokowa polanka Dolny Krzystonów (ok. 850 m), przy zielonym szlaku (latem moc jagód).
Pod głównym szczytem Krzystonowa, na polanie Wały, funkcjonuje latem studencka Baza Namiotowa PTTK prowadzona przez Oddział Międzyuczelniany PTTK i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic. Obiekt ten powstał w 1985 r. i od tego czasu służy turystycznej braci, wędrującej szlakami Beskidu Wyspowego. Można tu zanocować w namiocie bazowym, skorzystać z kuchni polowej, toalety i prysznica! Każdy, kto tu zawita liczyć może na gorącą herbatkę oraz fachową poradę przewodników górskich pracujących na bazie. Baza czynna jest w miesiącach letnich (lipiec, sierpień). Informacji udziela i rezerwacji dokonuje OM PTTK/SKPB w Katowicach, tel. 515 170766.
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy