Kudłacze

Jedno z najwyżej położonych osiedli w Paśmie Łysiny, leżące w granicach administracyjnych Pcimia, na wysokości ok. 680 m.

Grzbiet nad nim, sięgający 730 m słynął od dawna z walorów krajobrazowych. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. oddział PTTK „Lubomir” z Myślenic przystąpił do budowy schroniska na polanie Nad Nowinami. Oddano je do użytku w 1991 r., choć oficjalne otwarcie nastąpiło w 1995 r. Funkcję gospodarza pełni obecnie Krzysztof Knofliczek, który jest zarazem dzierżawcą schroniska na pobliskim Luboniu Wielkim. Dzięki jego zaangażowaniu schronisko zyskało swoisty urok.
Obiekt posiada ok. 25 miejsc noclegowych w salach zbiorowych oraz trzy pokoje 3-osobowe w osobnym budynku, a także miejsca na polu namiotowym. Bufet serwuje zimne i gorące dania napoje, obok budynku znajduje się wiata z miejscem na ognisko. Panorama sprzed schroniska obejmuje rozległe tereny Beskidu Średniego (Makowskiego), Małego i Żywieckiego z dominującą Babią Górą. Spod granicy pól, przy czarnym szlaku do Pcimia widok poszerza się o szczyty zachodniej części Beskidu Wyspowego, Gorce i Tatry. Przy schronisku jeden z ważniejszych w tej części regionu węzłów szlaków turystycznych.
W 2009 r. przy schronisku zorganizowano Izbę Pamięci Walk Partyzanckich, ukazującą działalność Armii Krajowej na terenie obwodu Myślenice – „Murawa” oraz inne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Drugą, znaczącą część ekspozycji poświęcono epizodom lotniczym związanym z tym terenem – znajdują się tu biogramy sławnych lotników, opisy kampanii powietrznych, a także modele i autentyczne fragmenty samolotów, które rozbiły się w okolicznych górach. Całość stanowi ośrodek ekspozycyjny na powstającym Małopolskim Szlaku Historii Lotnictwa.

Warte uwagi

Powiązane informacje

Patronat medialny

Partnerzy