Chełm (648 m)

Grzbiet w płn-zach. części Paśmie Łysiny, opadający ku dolinie Raby w kierunku Stróży i myślenickiego Zarabia. Między stokami Chełmu a Nychówką (517 m) i Plebańską Górą (495 m) Raba tworzy malowniczy przełom zwany „Luteranką” – według tradycji od innowierców zamordowanych tutaj przez chłopów w dobie kontrreformacji. Nazwa góry jest pochodzenia staropolskiego i oznacza kopulaste wzgórze.
Chełm jest znany wśród turystów ze względu na bliskość Zarabia – letniskowej dzielnicy Myślenic, a także ze względu na najdłuższy w kraju wyciąg krzesełkowy (2006 m, różnica wzniesień 303 m). Jest on dość przestarzały (pojedyncze krzesełko), oddano go do użytku w 1988 r. Istnieją plany modernizacji tego obiektu. Nieopodal górnej stacji (na wierzchołku 618 m) znajduje się bufet i przekaźnik telekomunikacyjny z platformą widokową, z której rozpościera się panorama doliny Raby, Beskidu Średniego, Wyspowego, Gorców i Tatr. Tuż obok oddano kilka lat temu do użytku nowoczesną stację narciarską z dwoma wyciągami i kilkoma trasami zjazdowymi (sezonowa placówka GOPR). Na Chełmie i pobliskiej Uklejnie istnieje także sieć górskich szlaków rowerowych. Przy szlaku zielonym między stacją narciarską a wierzchołkiem znajduje się także prywatne obserwatorium Pawła Sochy, miłośnika astronomii z Krakowa.
Zachodnią kulminacją grzbietu jest Gruszczyn (475 m). W tym miejscu grzbiet przecięty jest w poprzek głębokim rowem rozpadlinowym zwany Dziurskiem, z którego od czasów średniowiecznych wydobywano świetny piaskowiec do wyrobu żaren. Ślady eksploatacji w postaci wielkich głazów widoczne są do dziś. Prawdopodobnie w tym rejonie znajdowała się pierwotna strażnica, stanowiąca część „brony myślenickiej”, funkcjonująca do czasu wybudowaniu stołpu w Myślenicach w XIII w. Według dokumentu lokacyjnego wsi Stróża (której nazwa pochodzi od właśnie od strażnicy), została ona założona u stóp dawnej warowni. Nazwa Gruszczyna nie jest wyjaśniona, istnieją teorie, że ma korzenie celtyckie.

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy