Ciecień (829 m)

Wyniosły szczyt pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową, stanowiący zwieńczenie długiego grzbietu, rozdzielającego głębokie doliny Stradomki i Krzyworzeki. Wierzchołek główny jest zalesiony, ograniczone panoramy w kierunku płd.-zach. można oglądać z niewielkiej poręby, znajdującej się przy szlaku niebieskim w kierunku Kasiny, ok. 5 min. od szczytu. Znakomite panoramy rozpościerają się za to z drewnianej wieży widokowej na pobliskiej Księżej Górze. W ostatnich latach Ciecień stał się ulubioną górą paralotniarzy.
Interesującą nazwę analizował Piotr Galas, który wywodzi ją od charakterystycznego wcięcia pomiędzy dwoma głównymi wierzchołkami. Na możliwość łączenia tej nazwy ze słowem  ciąć i cięty wskazuje odmiana w przypadkach: Cietnia, Cietniowi, byłem na Cietniu. Z kolei prof. Sawicki na pocz. XX w. nazywał tę górę Cieciawem.
Masyw Cietnia wyróżnia się spośród innych szczytów Beskidu Wyspowego pod względem budowy geologicznej, jest on zbudowany z utworów płaszczowiny śląskie,j a nie - jak większość - z płaszczowiny magurskiej. Nie ma również charakterystycznego, „wyspowego” kształtu, a jego długi grzbiet ma przebieg południkowy.
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy