X edycja akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2019

2019-04-17

GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO BESKIDZKIE WYSPY Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

1 maja 2019 – VIII Tour Mszana Dolna – trekking dla odważnych
Schronisko „Baza Lubogoszcz” /zbiórka godz.5.00/ - szlak czarny i czerwony Lubogoszcz – szlak czerwony – Kasina Wielka – szlak niebieski – Śnieżnica – szlak niebieski – Gruszowiec – szlak niebieski – Ćwilin- szlak żółty – Czarny Dział- szlak żółty – Wsołowa – Mszana Dolna -szlak czerwony i bez szlaku – Schronisko „Baza Lubogoszcz”
 
7 maja 2019 – VI Rajd dla dzieci i młodzieży „Beskidzkie Wyspy” – Jaworz

11-12 maja 2019 – Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku

15 maja 2019 – Dzień sprzątania Beskidu Wyspowego
 
2 czerwca 2019 – Urbania Góra
Tokarnia /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz. 9.00/ - szlak czarny Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny – Zembalowa Góra – szlak żółty – Lubień kościół

9 czerwca 2019 – Lubogoszcz
Mszana Dolna /zbiórka Park Miejski godz.8.00/ – szlak czerwony Lubogoszcz – szlak czerwony i czarny Schronisko „Baza Lubogoszcz” – bez szlaku Mszana Dolna
 
16 czerwca 2019 – Śnieżnica
Skrzydlna / zbiórka rynek godz.8.00 / – szlak czarny – Pieninki Skrzydlańskie – Porąbka – szlak czarny Śnieżnica – szlak zielony Dobra

16 czerwca 2019 – Stacja Kolejowa w Dobrej
– VII Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej

23 czerwca 2019 – Jasień
Szczawa /zbiórka plac k/ kościoła godz.8.00/ – szlak niebieski i żółty – Krzysztonów – szlak żółty Kutrzyca – żółty Jasień – szlak zielony – Kiczora – Ostra – Mszana Dolna
 
23 czerwca - 25 sierpnia 2019 – VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

23 czerwca Tokarnia

29 czerwca Dobra / Park przy Urzędzie Gminy /

30 czerwca Żegocina / Plac przy GS /

7 lipca Wiśniowa / plac przy Gminnym Ośrodku Sportu i Kultury

14 lipca Tenczyn / plac przy Stadionie Sportowym /

27 lipca Kamienica / Plac Saturn /

28 lipca Rabka-Zdrój / amfiteatr /

4 sierpnia Pisarzowa

15 sierpnia Przyszowa / boisko sportowe /

25 sierpnia Limanowa / Park Miejski /
 
Program ramowy Festiwalu:
- godz.17.00 – 22.00 - koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy, zabawa taneczna. Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

30 czerwca 2019 – Modyń
Przełęcz Ostra / zbiórka godz.8.00/ – szlak zielony – Ostra – Jeżowa Woda –szlak niebieski -Młyńczyska – szlak niebieski Modyń - szlak niebieski –Zbludza – szlak czerwony -Zbludzkie Wierchy -Szczawa

6 lipca 2019 – Luboń Wielki (sobota wędrówka nocna)
Rabka-Zaryte /zbiórka Ośrodek SKI Polczakówka godz.20.00/ - szlak zielony Luboń Wielki – szlak zielony Rabka-Zaryte
 
7 lipca 2019 – Salasz
Męcina / zbiórka godz. 8.00 / szlak żółty – Skrzętła Rojówka – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski Sałasz – szlak zielony Dziedzic – szlak czerwony – Męcina

14 lipca 2019 – Lubomir
Wiśniowa /zbiórka k/ kościoła godz.8.00/ - szlak zielony – Lubomir – szlak czerwony – Wierzbanowska Góra – szlak czerwony – Dzielec – Kasina Wielka

20 lipca 2019 – Ćwilin (sobota wędrówka nocna)
Wilczyce /zbiórka Osiedle Pietrzki godz.20.00/ – szlak pielgrzyma Ćwilin – szlak pielgrzyma Wilczyce

21 lipca 2019 – Kamionna
Pasierbiec /zbiórka k/ kościoła godz.8.00/ – szlak żółty Kamionna – szlak żółty – Żegocina – szlak zielony Łopusze Zachodnie – szlak niebieski Łopusze Wschodnie – szlak niebieski Rozdziele

28 lipca 2019 – Kostrza
Tymbark /zbiórka k/ dworca PKP / godz.8.00/ – szlak czarny – Zęzów – szlak zielony – Stronia – szlak zielony Kostrza – szlak zielony Jodłownik
 
4 sierpnia 2019 – Szczebel
Lubień /zbiórka przy szkole godz.8.00/ szlak czarny – Szczebel – szlak czarny - Mszana Dolna

11 sierpnia 2019 – Łopień
Dobra /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz.8.00/ – szlak zielony Łopień – szlak czarny Tymbark

15 sierpnia 2019 – Potaczkowa
Rabka Zdrój /zbiórka k/tężni godz.8.00/ – szlak czarny – Grzebień – szlak czarny Raba Niżna – Olszówka szlak czarny – Potaczkowa – szlak czarny Adamczykowa – Mszana Dolna

18 sierpnia 2019 – Łyżka
Łukowica /zbiórka k/ kościoła godz.8.00/ – szlak zielony – Pępówka – szlak zielony - Łyżka – szlak zielony Siekierczyna- szlak zielony - Jabłoniec- Limanowa

25 sierpnia 2019 – Mogielica
Słopnice /zbiórka k/ kościoła Słopnice Górne godz.8.00/ - szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich – Przełęcz
Słopnicka – szlak zielony – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

1 września 2019 - Patryja
Lubień /zbiórka godz.8.00 przy boisku Zarąbki / szlak żółty – Kamionka – szlak żółty Patryja –szlak żółty Łysina – Sucha Polana -szlak zielony Kudłacze – szlak czarny Pcim

8 września 2019 – Miejska Góra
Limanowa – Sowliny / zbiórka k/ Wolimexu godz.8.00/ – szlak zielony – Dzielec – Groń - Sałasz Zachodni- szlak niebieski – stacja Limanowa Ski – szlak niebieski – Łysa Góra - Miejska Góra – szlak żółty i niebieski – Limanowa

22 września 2019 – IX Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”
Tenczyn / stadion sportowy /
Wyjście na trasę o godz. 8.00 (za wyjątkiem Touru Mszana Dolna wyjście godz. 5.00, Urbaniej Góry godz.9.00, Lubonia Wielkiego , Ćwilina wyjście nocne o godz.20.00 ) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność. Dla turystów będzie zabezpieczony autobus powrotny do miejsca zbiórki .
 
Uczestnicy wędrówek , którzy przejdą całą trasę zgodnie z programem otrzymają złote rysie odznaki Głównego
Szlaku Beskidu Wyspowego „ Beskidzkie Wyspy”.