Chabówka

Wieś w dolinie Raby, leżąca u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, liczy ponad 1500 mieszkańców, stanowi jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych południowej Polski.

Swój rozwój zawdzięcza wybudowanej w latach osiemdziesiątych XIX w. Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Kilkanaście lat później (w 1899 r.) wybudowano z inicjatywy hrabiego Wł. Zamoyskiego linię kolejową do Zakopanego. Niedaleko Chabówki przebiega również międzynarodowa trasa E-77 z Gdańska i Krakowa do Chyżnego, od której odgałęzia się tutaj popularna „zakopianka”.
W pobliżu stacji PKP znajduje się skansen taboru kolejowego. Został on uroczyście otwarty i oddany do użytku w 1993 r. Na terenie dawnej parowozowni wyeksponowano kilkadziesiąt obiektów - m.in. kilka starych parowozów, kilkanaście wagonów osobowych, salonkę rządową, stary wagon pocztowy. Prawdziwym unikatem jest austriacka „ciuchcia” Ol 12-7 z 1912 r. oraz wagon z 1896 r. Część obiektów przywrócono do dawnej sprawności technicznej. To właśnie z Chabówki wypożyczono tabor na muzealny do realizacji filmów: „Lista Schindlera”, „Przedwiośnie”, „Boże skrawki”, „Przygody dzielnego Wojaka Szwejka”, „Złoto dezerterów”. Dyrekcja skansenu organizuje na życzenie grup zorganizowanych przejazdy pociągiem „retro”, połączone z gawędami na temat historii kolejnictwa, lekcjami historii i geografii w terenie. Na terenie skansenu goście mają do dyspozycji noclegownię, kuchnię, grill, plac zabaw dla dzieci. Tel. 18/ 267 62 00 w. 366.
W Chabówce mają swoją pracownię lutniczą Paweł i Piotr Kowalcze. Zajmują się wyrobem lutni, skrzypiec i innych instrumentów dawnych, wykorzystując drewno jaworowe i świerkowe. Na życzenie można tu zorganizować warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych.
 

Warte uwagi

Patronat medialny

Partnerzy