Kamienie Brodzińskiego

Malownicza grupa skałek piaskowcowych położona na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Skałki mają fantazyjne kształty, spotykamy tu niewielkie mostki skalne, grzyby, ambony i otwory, w których od biedy można schronić się przed deszczem. Leżąca opodal niewielka polanka jest doskonałym miejscem na biwak. Najokazalszy ostaniec, tzw. Wielki Kamień, ma 11 m wysokości i ok. 20 m długości. W odległości kilkudziesięciu metrów na wschód jest jeszcze kilka mniejszych ostańców.
Przez długie lata bocheński Oddział PTT czynił starania o objęcie ochroną prawną tego uroczego zakątka. Ostatecznie Zarząd Główny PTT, w porozumieniu ze starostwem w Bochni, wykupił okoliczny teren i 12.06.1938 r. odbyła się uroczystość oddania go do użytku publicznego jako zabytku przyrody. Zgromadziło się wówczas ponad 500 osób, a z zaproszonych gości przybyli m.in. prezes PTT Walery Goetel, Piotr Galas, starosta bocheński W. Pałosz. W latach trzydziestych XX w. z najwyższych skałek roztaczała się wspaniała panorama na Beskid Wyspowy i Pogórze, dzisiaj niewiele już możemy zobaczyć, jako że rosnące wokół sosny ograniczyły widoczność.
Kazimierz Brodziński, którego nazwiskiem „ochrzczono” to miejsce, był znakomitym poetą epoki romantyzmu pochodzącym z pobliskiej Królówki. Żył i tworzył na przełomie XVIII i XIX w.

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy