Dwukilometrowy grzbiet odchodzący ku dolinie Raby od głównego grzbietu Pasma Łysiny. Wierzchołkiem zwornikowym jest Działek (600 m), pod którym znajduje się jeden z ważniejszych w okolicy węzłów szlaków turystycznych – doskonały punkt widokowy na liczne szczyty Pasma Łysiny. Nazwa Krzywickiej Góry pochodzi od Krzywicy – założonego w XVI w. przysiółka Pcimia. Z grzbietem związane są legendy o mieszkającym niegdyś na polanie Granice czarowniku, bydle i dzieciach utopionych w bagniskach oraz skarbach, które ukrywali zbójnicy w zawalonych dzisiaj jaskiniach.
Na początku II wojny światowej, o świcie 5.09.1939 r., po nocnym marszu z Trzemeśni, batalion KOP „Wilejka” ostrzelał z Krzywickiej Góry szykujące się do natarcia jednostki niemieckiej 2 Dywizji Pancernej, zadając im spore straty.
Ciekawostką przyrodniczą grzbietu są liczne osuwiska. W niszy jednego z nich, na północnym stoku, spotykamy wysokie na 4 do 8 metrów ściany skalne, nazywane Wielkim Kamieniem (także Diabelskim Kamieniem), stanowiące potencjalny pomnik przyrody nieożywionej. U ich stóp znajduje się niewielkie, lecz ciekawe głazowisko. Na najwyższej skałce wykute daty zwiedzania (najstarsza z 1869 r.). Do skał prowadzi czarny szlak dojściowy, odgałęziający się od żółtego tuż na północ od wspomnianej, zarastającej polany Granice.
Warte uwagi