Pasmo Łososińskie (Pasmo Jaworza i Sałasza)

Długi, równoleżnikowy grzbiet, ciągnący się od Dzielca nad Limanową do Białowodzkiej Góry nad  Dunajcem i Ostrej Góry nad Jeziorem Rożnowskim. Po stronie północnej płynie w głębokiej dolinie Łososina, od południa toczą swe wody potoki Smolnik i Mordarka. Pasmo Łososińskie odznacza się wybitnymi walorami krajobrazowymi, panoramy z podszczytowych polan są niezwykle piękne, a buczyny należą do najładniejszych w Beskidzie Wyspowym. Planuje się utworzyć tu w przyszłości Łososińsko-Żegociński Park Krajobrazowy. 
Szczyt Jaworza (918 m), nazywany również Kretówką lub Patryją (kiedyś stała tu drewniana wieża triangulacyjna), był w okresie II wojny światowej miejscem koncentracji oddziałów partyzanckich. Na jego północno-wschodnim zboczu (ok. 300 m od szczytu) znajduje się Jaskinia Zbójecka (nazywana również Jaskinią w Kretówce). Ma ona postać niewielkiej studni (ok. 9 m) typu zawaliskowego, pełnej mchów i pająków. Aby dotrzeć do jaskini, należy zejść niebieskim szlakiem ok. 200 m na wschód, skręcić w lewo (na północ) bez ścieżki i po przejściu bezwodnej dolinki szukać jaskini na szczycie niewielkiego garbu, ciągnącego się równolegle do grzbietu głównego. Na Jaworz wiedzie z Limanowej przyrodnicza ścieżka dydaktyczna wyznakowana z inicjatywy limanowskiego samorządu. Przez szczyt przebiega również szlak rowerowy ze Żmiącej, znajduje się tu kilka ławek, zadaszenie i poglądowa mapa turystyczna. Jesienią 2010 r. pod szczytem Jaworza, na osiedlu Wola Stańkowa została zbudowana drewniana wieża widokowa (piękna panorama na południe i wschód).
Nazwa Sałasz (905 m) związana jest z gospodarką pasterską. W literaturze turystycznej (starsze roczniki „Wierchów”) spotykamy także nazwę Sałacz. Pod wierzchołkiem znajdowało się niegdyś kilka gospodarstw, po których pozostały obecnie tylko zdziczałe drzewa owocowe. Na Sałaszu planowano w latach 80-tych XX w. wybudowanie schroniska PTTK – bacówki turystyki kwalifikowanej. Z podszczytowej polany przednie panoramy na południe. Znajduje się tu niewielka wiata dla turystów, kilka ławek i miejsce na ognisko. Przez Sałasz przechodzi dalekobieżny szlak niebieski Tarnów – Obidza, kilka krótszych szlaków dojściowych oraz szlak rowerowy z Jaworznej. Piękne widoki możemy również oglądać z polany Stoły, znajdującej się na tzw. Sałaszu Zachodnim, ok. 2 km na zachód od szczytu głównego. Na stoku płn. Sałasza malownicze osiedle Oślak. Można tu zobaczyć kamienną kapliczkę, dużą pasiekę, piękne widoki na dolinę Łososiny. Nieco powyżej osiedla, na zarastającej polanie, jest miejsce po karczmie żydowskiej tzw. Karczmisko oraz Hucisko - miejsce po niewielkiej hucie szkła (jeszcze w latach 60-tych XX w. miejscowi zbierali tu kawałki przetopionego szkła).
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy