Sucha Polana (polana Równica)

Urokliwa dawna hala pasterska (5 ha), obecnie należąca do Lasów Państwowych, położona na przełęczy (708 m) oddzielającej Kamiennik  od Łysiny. Znajduje się tu wiata turystyczna, pole biwakowe i tablica informacyjna Nadleśnictwa Myślenice. W południowo wschodniej części polany znajduje się kilka wysięków i obudowane kamieniami źródło dobrej wody. Na polanie miłośnicy botaniki odnajdą kilka zespołów roślinności łąkowej i kilkanaście gatunków chronionych (m.in. krokusa i kilka gatunków storczyków) – z tej przyczyny od 2000 r. miejsce to stanowi użytek ekologiczny, jeden z trzech w Paśmie Łysiny. Polana stanowi także interesujący punkt widokowy na szczyty centralnej i północnej części Beskidu Wyspowego. 
Latem 1944 r. na pobliskim stoku Łysiny istniała baza oddziałów AK. W niedzielę 3.09.1944 r. na polanie odbyła się uroczysta msza święta, celebrowana przez kapelana partyzantów ks. Stanisława Główkę ps. „Robak”, podczas której poświęcono proporzec zgrupowania AK „Kamiennik” obwodu „Murawa”. Uroczystość, w której wzięli udział także mieszkańcy okolicznych wsi, filmował przysłany z Krakowa inż. Tadeusz Franiszyn „Jagoda”. Film z Suchej Polany oraz sekwencje z życia partyzantów są unikalnym w skali całego kraju dokumentem z czasu akcji „Burza”.
W latach 70. XX w. w myślenickim oddziale PTTK pojawiła się koncepcja budowy na polanie schroniska (znajdował się tu wówczas niewielki domek nadleśnictwa, z którego korzystali turyści). Wobec głosów środowisk turystycznych, pragnących zachować niezmącony urok tego miejsca, ostateczny wybór padł na odległe o 2 km Kudłacze.  
W 2001 r. na skłonie Łysiny wybudowano pomnik upamiętniający działalność partyzantki AK w 1944 r. Jest to wielki głaz z tablicą pamiątkową i krzyżem, wokół którego znajduje się 10 mniejszych głazów, symbolizujących oddziały partyzanckie zgrupowania „Kamiennik”. Na krzyżu przytwierdzono ryngraf z Matką Boską, pierwotnie znajdujący się na Lubomirze, ufundowany po wojnie przez por. Roberta Mazura „Rymszę” jako wotum za szczęśliwe wyjście oddziału „Potoka” z okrążenia w dniu 15.09.1944 r. Od 2001 r., w połowie września na Suchej Polanie odbywają się uroczystości podczas dorocznego Małopolskiego Zlotu Szlakiem Walk Partyzanckich (wcześniej odbywały się na Kudłaczach). 
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy