URBANIA GÓRA - 671 m npm

Główny Szlak Beskidu Wyspowego Organizator spotkania: Gmina Tokarnia , GOKiS w Tokarni
Opublikowano: 03.06.2019
Spotkanie na Urbaniej Górze zainaugurowało jubileuszową dziesiątą akcję Odkryj Beskid Wyspowy 2019 . Urbania Góra kryje niezwykły skarb - cykl rzeźb zwany Kalwarią Tokarską. Tworzy ją od ponad 30 lat miejscowy rzeźbiarz i kościelny Józef Wrona . Organizatorzy nadali inauguracji rodzinnych wędrówek po Beskidzie Wyspowym w 2019 roku piękną oprawę. Dopisała słoneczna pogoda i liczni turyści, którzy w liczbie ponad 800 osób wspięli się na szczyt góry. Gości powitał Marek Kluska wójt gminy Tokarnia. Na polanie pod szczytem Urbaniej Góry Mszę Św. sprawował ojciec Grzegorz Romanowicz z Parafii pw Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej . Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Orkiestra Dęta OSP Tokarnia pod kierunkiem kapelmistrza Janusza Jędrochy. Tradycyjnie przygotowano wiele konkursów. Najmłodszym zdobywcą Urbaniej Góry został 7 miesięczny Bartosz Czyrnek z Zamieścia, a najstarszym 88 letni Józef Magiera z Rabki Zdroju. Z najdalszego zakątka Polski przybył Tomasz Wyszkowski z Warszawy, a ze świata Franciszek Jaszczyszyn z Łanowa / k Lwowa na Ukrainie . Największą wiedzą o Beskidzie Wyspowym i Gminie Tokarnia wykazali się Natalia Smoleń ze Skomielnej Czarnej przed Piotrem Damasiewiczem ze Starego Sącza i Wiktorią Jamrozik z Tokarni.
Najmilszą wybrano Marię Worwa z Tokarni , a najmilszym uczestnikiem Józefa Wronę z Tokarni. Wyróżnienie za rodzinne odkrywanie rodzina Banachów i Palaczów z Lipowego. Wyjątkowe smakołyki przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tokarni i Więcierzy /przewodnicząca Maria Jędrocha i Czesława Kosek /. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Tokarnia pod kierunkiem naczelnika Stanisława Wróbla. Organizacja spotkania pracownicy GOKiS z Dyrektorem Bartoszem Dyrcz. Pod opieką przewodnika Ireneusza Fornalika turyści kontynuowali wędrówkę z Urbaniej Góry przez Zębolową do Lubnia.

Za tydzień 9 czerwca 2019 roku czeka na turystów kolejna wyspa Lubogoszcz .

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2019

Godz. 8.00
Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki

Godz. 11.00
Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
- Msza Św. Polowa
- Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
- Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
- Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym –
przewodnicy PTTK
- Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
- Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie
- Wspólny grill i regionalne potrawy
- Zbiorowa fotografia
 
Godz. 14.00
Wyjście na trasę

Godz. 17.00
Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy